Doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč. 

Rulandské modré

Rulandské modré

Bourgogne / BurgundskoOdrůda Rulandské modré patří mezi královské odrůdy mezi červenými víny, stejně jako Ryzlink rýnský mezi těmi bílými. Vysázena je po celém světě. Nejkrásnější Pinoty vznikají však ve své domovině – Burgundsku. Odtud se také hojně rozšířila do sousedního Německa. Najdete ji však po celém světě. Skvělé Pinoty ochutnáte také v Kalifornii, na Novém Zélandu či v Austrálii. Pinotu se daří výborně i v České republice. Tradičně skvěle plodí v české vinařské podoblasti, zvláště pak na Mělnicku. Na Moravě najdeme fantastické Pinoty na Slovácku, Velkopavlovicku a Mikulovsku.

Původ a rozšíření

Název je odvozen od slova pin (borovice), jelikož hrozny připomínají šišky těchto jehličnanů. Odrůda vznikla pravděpodobně samovolným křížením odrůd Tramín a Pinot meunier (v česku nazývána Mlynářka). Pinot noir je ve Francii pěstován i mimo Burgundsko. Skvělé Pinoty najdeme také v Alsasku a jsou také součástí velkých vín z oblasti Champagne. Dále tuto odrůdu najdeme v Itálii, pod synonymem Pinot Nero. Jedná se především o severnější oblasti Alto Adige, Friuli a Veneto. Velmi rozšířená je tato odrůda i v Německu, především v regionu Bádensko-Württembersko, kde je nazývána Spätburgunder.

Česká republika

Pinot NoirDo Čech se Pinot dostal zásluhou Karla IV., který révu nechal dovést z Burgundska a byla vysazena v Mělníku. Jednalo se o jednu z nejpěstovanějších odrůd v Čechách. Před druhou světovou válkou byl dokonce pěstován na 36 % viniční plochy. Do roku 2000 poklesla osázenost Pinotu pod 1 %. Aktuálně se opět hojně vysazuje a dosahuje značné obliby mezi zákazníky i vinaři.

Mezi aktuálně nejzajímavější producenty Rulandského modrého na Moravě patří bořetické vinařství Stapleton & Springer, které se soustředí pouze na výrobu burgundských odrůd Pinotu noir a Chardonnay. Jedním z hlavních důvodů, proč je Pinot noir z tohoto vinařství tak úspěšný, je detailní a profesionální práce a soustředění se na jednu odrůdu. Práce s jednotlivými klony Pinotu noir, umožňuje získávat různé typy vín a v kombinaci s terroir jednotlivých vinic vznikají unikátní vína.

Pinot noir z tohoto vinařství dokazuje, že na Moravě, i v našich specifických podmínkách, se dá vytvořit něco tak dokonalého.

Mezi další velmi úspěšné producenty patří také Vinař roku 2020 Milan Sůkal z Nového Poddvorova nebo vinařství Beneš.

Odrůda preferuje stanoviště s dostatkem slunečního záření, ideální orientace je jižní či jihozápadní. Preferuje záhřevné, lehčí štěrko - písčité polohy.

Charakteristika odrůdy

Rulandské modré / Pinot NoirMladá vína se vyznačují lehkostí, svěžestí a ovocností. Barva bývá tradičně světlejší, díky nižšímu obsahu barviv ve slupce, nejčastěji rubínová s cihlovými okraji. Proto jsou také velmi vhodná k výrobě klaretů.

Typická vůně Pinotů je třešeň, višeň, sladká pecka, u vyzrálejších Pinotů můžeme nalézt i vůni lesních jahod. Chuť je jemná a delikátní s menším obsahem tříslovin. Pokud víno zraje v dubových sudech, je chuť obohacena o nádech hořké čokolády, smetany, kávy či u starších ročníků se mohou objevit tóny lanýžů.

Pinot noir v gastronomii

Pinot noir je fantastický společník k mnoha pokrmům. Pro jeho noblesnost, jemnost a eleganci můžeme najít spoustu skvělých kombinací. Lehčí a mladší Pinoty se nádherně hodí k vepřové panence, tuňáku či kachně se švestkovou omáčkou. Vyzrálejší a těžší Pinoty se úžasně snoubí s bažantem, nebo jinou méně výraznou zvěřinou.

Archivace

Víno má skvělé předpoklady k archivaci a věkem se kvalita této odrůdy povětšinou zvyšuje.

Sdílet:

Copyright © 2016 - současnost Váš Sommelier. Všechna práva vyhrazena.