Doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč. 

Sonberský leden

Vinařství Sonberk

Naši milí vínomilové,

rádi bychom vás v našem ročním vinařském seriálu seznámili s dvanácti vinařstvími, která nás budou tento rok provázet. Každý měsíc vám představíme jedno z nich. Dozvíte se zajímavé informace nejen o samotném vinařství, ale i o jeho produkci, která nás stejně zajímá úplně nejvíc :)

A to není rozhodně všechno! U samotné teorie rozhodně nezůstaneme. Praxe je totiž nejdůležitější. Ke každému vinařství pro vás vytvoříme speciální degustační balíčky ve třech provedeních po třech nebo po šesti lahvích.

V lednu začneme jedním z nejstylovějších vinařství na Moravě, a to s vinařstvím Sonberk.

Sonberk vznikl roku 2003 a nejdete ho v Popicích u Hustopečí. Vinařství se může pochlubit dvěma viničními tratěmi – Sonberk a Mitrberk. Nové keře se zde začaly vysazovat v roce 2003 a obnova vinic pokračuje až do současnosti.

Typickými odrůdami jsou Ryzlink rýnský, Pálava, Sauvignon, Rulandské šedé, Chardonnay, Muškát moravský, Tramín, Semillon nebo jediná sonberská modrá odrůda Merlot. Pro tyto odrůdy jsou zde ideální půdní podmínky – třetihorní slínovce, spraš a velice úrodná hnědozem.

Trať Mitrberk byla osázena později, a najdete zde Ryzlink rýnský a pro Popice velmi typický Tramín, v tomto případě Tramín kořenný.

Sonberská produkce je velice úspěšná nejen v rámci Česka, ale také v celém světě. Jako jediné víno u nás získala sonberská Pálava 2015, VOC Mikulov v soutěži Decanter Londýn titul „Best in show“, tedy nejlepší suché aromatické víno světa. Neméně úspěšně bylo hodnocení Rieslingu 2017 Noble rot, který získal ve stejné soutěži 97 bodů ze 100 možných. To je naprostý důkaz o tom, že Pálavy a Rieslingy Sonberk prostě umí a má je nej! Takže, kdo chce poznat Sonberk v jeho ryzí podobě, tyto dvě odrůdy jsou povinností ochutnat. A pamatujte, jedna lahev nikdy nestačí ;)

Kdo by preferoval suché, mladé, aromatické a velmi svěží víno, určitě doporučujeme tradiční Muškát moravský.  Naopak netradiční odrůdou je Semillon, původně francouzská odrůda, kupážovaná se Sauvignonem, která potěší každého milovníka bílého Bordeaux.

Merlot – jediné červené víno na Sonberku. Byť jediné, ale unikátní. Tento temně granátový skvost si nevychutnáte ve všech ročnících, ale jen v těch, kdy mu podmínky přály, a proto je sonberský Merlot butikovou záležitostí pro skutečné labužníky a neměl by chybět na degustačním listu žádného milovníka červeného vína. Jsme jediní, kde můžete ochutnat hned tři ročníky tohoto pokladu na jednom místě.

Sonberský Ryzlink RýnskýSonberské vinice jsou obhospodařovány v integrované produkci, meziřadí je oseto bylinkami, které pomáhají révě hlouběji zakořenit a také podporují biodiverzitu ve vinici. Navíc kromě této čistě praktické záležitosti vám krásně upravené vinice připomenou atmosféru kouzelného Toskánska. A vinařství Sonberk takovýto malý toskánský ráj připomíná.

Práce ve vinici probíhají z velké části ručně, nebo za pomoci velmi šetrné mechanizace. Sběr všech hroznů probíhá vždy ručně, což výrazně přispívá k šetrnému zpracování hroznů a tím pádem vyšší kvalitě vína. Díky sklepnímu hospodářství vybudovanému uprostřed vinic, přechází hrozny ihned k dalšímu zpracování.

Ve sklepě se hrozny po protřídění na vibračním pásu odstopkují a bez mletí padají za pomoci gravitace do pneumatického lisu. Většina produkce kvasí a následně zraje v nerezových tancích. Vinařství ale také používá i sudy barrique, převážně francouzské výroby François Frères. V těchto sudech zraje Merlot a kupáž Chardonnay & Pinot gris.

Všechna vína jdou na trh nejdříve po 12-18 měsících. Výjimku tvoří pouze mladý Muškát moravský, který se prodává již v listopadu jako mladé a svěží víno.

Nesmíme zapomenout ani na chlouba zdejšího sklepmistra Oldřicha Drápala mladšího. Jedná se o slámovou Pálavu. Enolog Sonberku je prvním výrobcem slámového vína v České republice a každoročně patří toto víno k nejlépe hodnoceným přírodně sladkým vínům na Moravě.

Sonberské viniceA proč právě vína ze Sonberku Váš Sommelier doporučuje?

Šetrná péče ve vinohradu, kvalitní zpracování hroznů ve sklepě a následná péče sklepmistra Oldřicha Drápala a v neposlední řadě genius loci Sonberku dodají vínům to pověstné „něco“, co ve vínu hledáme. Sonberk doporučujeme všemi deseti, určitě si naše degustační balíčky, které jsme pro vás vybrali, užijete stejně jako my. Navíc ochutnat Pálavu a Riesling Noble rot – světově úspěšná vína – se vám nepodaří každý den a v české produkci patří tento úspěch spíše mezi unikáty.

Takže do nového roku jen se Sonberkem v ruce!

A nezapomeňte se pochlubit se svými sonberskými degustačními zážitky, moc se na ně těšíme!

Váš Sommelier

Sdílet:

Copyright © 2016 - současnost Váš Sommelier. Všechna práva vyhrazena.