Při nákupu šesti lahví z Vinařství Hort vývrtka na víno zdarma.

Při nákupu 6 a více lahví zvýhodněná doprava 69,- Kč

Tipy

Prosecco

Prosecco

Prosecco se stalo tolik populární pro svou lehkost, svěžest a relativně cenovou dostupnost. Ale není Prosecco jako Prosecco. Na českém trhu najdete množství vín pyšnících se tímto názvem. V cenách od 79 do mnohaset korunových částek, a v tomto případě ceny samozřejmě odpovídají kvalitě.

Přečtěte si více

Sekty

Sekty

Historie výroby šumivých vín se začíná psát již v 17. století ve Francii. Legendou se stal Dom Perignon, benediktinský mnich, který zmodernizoval výrobu šumivých vín a v mnoha příbězích o něm uslyšíte jako o prvním výrobci šampaňského na světě. Šumivá vína patří mezi nejluxusnější nápoje světa. Zájem o šumivá vína neustále roste i u nás a díky tomu se rozšiřuje nabídka šumivých i u producentů, kteří o výrobě sektů nikdy neuvažovali. Synonymem luxusu je víno z oblasti Champagne, skvělé sekty však můžete ochutnat i v Burgundsku či Alsasku (zde se nazývají Crémant). Originánlní název „šampaňské“ může nést pouze víno z francouzského regionu Champagne. Když opustíme domovský region šumivých vín, skvělé sekty najdeme také v Německu, Španělsku nebo Itálii. A v posledních letech se objevuje více a více producentů také u nás na Moravě. Pojďme si projít základní pojmy světa bublinek.

Přečtěte si více

Jak archivovat víno?

Archiv vína

I když dnes jsem v kurzu hlavně mladá, svěží a lehká vína, ti největší milovníci a znalci vína ocení víno, které je již nějakou dobu na láhvi a dokáže ukázat svou velikost a hloubku. Nic proti mladým a svěžím vínům. Když si chcete dát jednu, dvě lahve s kamarády, bavit se, užívat si a nijak výrazně nad vínem nepřemýšlet, hodí se právě tato mladá vína. Chcete-li však ochutnat jedinečnost a charakter vína a také umění vinaře, sáhněte po víně starším, nazrálejším, kde již pomalu odchází primární a ovocné projevy, a naopak se objevují ušlechtilé terciální tóny, které se ve víně objevují během procesu zrání.

Už máte chuť? Zkusíme Vám dát několik tipů, jak si založit vinný archiv a jaká vína si do něj nakoupit.

Přečtěte si více

Jak správně degustovat víno?

Nevinná degustace

Pít víno je jako poslouchat hudbu - najdeme hlasité a jemné tóny, spoustu informací, které lze vstřebat, a každý má jedinečný vkus, takže pojmy „dobré“ a „špatné“ jsou zcela subjektivní. Jakmile poznáte své chutě a preference, můžete tyto znalosti využít k hledání dalších vín, která vám budou chutnat. A stejně jako u většiny ostatních věcí, jediný způsob, jak se zdokonalit v ochutnávání vín, je cvičit. Cílem je vyvinout vlastní „vinařskou slovní zásobu“ a vytvořit vjemovou paměť, na které budou vaše chuťové pohárky stavět, abyste mohli srovnávat další vína. Buďte připraveni použít téměř všechny své smysly.

Přečtěte si více

Copyright © 2016 - současnost Váš Sommelier. Všechna práva vyhrazena.