Při nákupu šesti lahví z Vinařství Hort vývrtka na víno zdarma.

Při nákupu 6 a více lahví zvýhodněná doprava 69,- Kč

Magazín

Prosecco

Prosecco

Prosecco se stalo tolik populární pro svou lehkost, svěžest a relativně cenovou dostupnost. Ale není Prosecco jako Prosecco. Na českém trhu najdete množství vín pyšnících se tímto názvem. V cenách od 79 do mnohaset korunových částek, a v tomto případě ceny samozřejmě odpovídají kvalitě.

Přečtěte si více

Sekty

Sekty

Historie výroby šumivých vín se začíná psát již v 17. století ve Francii. Legendou se stal Dom Perignon, benediktinský mnich, který zmodernizoval výrobu šumivých vín a v mnoha příbězích o něm uslyšíte jako o prvním výrobci šampaňského na světě. Šumivá vína patří mezi nejluxusnější nápoje světa. Zájem o šumivá vína neustále roste i u nás a díky tomu se rozšiřuje nabídka šumivých i u producentů, kteří o výrobě sektů nikdy neuvažovali. Synonymem luxusu je víno z oblasti Champagne, skvělé sekty však můžete ochutnat i v Burgundsku či Alsasku (zde se nazývají Crémant). Originánlní název „šampaňské“ může nést pouze víno z francouzského regionu Champagne. Když opustíme domovský region šumivých vín, skvělé sekty najdeme také v Německu, Španělsku nebo Itálii. A v posledních letech se objevuje více a více producentů také u nás na Moravě. Pojďme si projít základní pojmy světa bublinek.

Přečtěte si více

VOC Znojmo

VOC Znojmo

Možná si lámete hlavu pokaždé, když otevíráte láhev vína s tímto označením. Co je to a proč se toto označení na některých tuzemských lahvích používá? Jedná se o tzv. apelační systém, který rozšiřuje možnost kvalitativního zatřídění vín. Vedle více rozšířeného tzv. germánského systému (dělení dle cukernatosti hroznů při sběru), se stále více rozvíjí hodnocení kvality vín podle místa původu (apelace) hroznů tzv. románský systém. Nejznámější a nejdéle používaný je ve Francii, kde je již dlouho používáno označení AOC. K významným a populárním patří italské DOC a DOCG, španělské DO, či rakouské DAC. Tento systém tedy klade důraz na původ hroznů z dané lokality, typičnost jednotlivých odrůd pro daný region a dlouhodobou zkušenost s kvalitou jednotlivých viničních tratí. V České republice se používá již výše zmíněné označení VOC.

Přečtěte si více

Víno Hort

Víno Hort

Další díl našeho ročního seriálu patří Znojemsku a jednomu netradičnímu vinařství z malebné vesničky Dobšice u Znojma. Vinařství HORT bylo založeno v roce 1999. Začínali jako menší rodinné vinařství a postupem času se propracovali až na produkci 80 000 lahví ročně a řadí se už do kategorie středních vinařství.

Přečtěte si více

Rulandské modré

Rulandské modré

Odrůda Rulandské modré patří mezi královské odrůdy mezi červenými víny, stejně jako Ryzlink rýnský mezi těmi bílými. Vysázena je po celém světě. Nejkrásnější Pinoty vznikají však ve své domovině – Burgundsku. Odtud se také hojně rozšířila do sousedního Německa. Najdete ji však po celém světě. Skvělé Pinoty ochutnáte také v Kalifornii, na Novém Zélandu či v Austrálii. Pinotu se daří skvěle i v České republice. Tradičně skvěle plodí v české vinařské podoblasti, zvláště pan na Mělnicku. Na Moravě najdeme skvělé Pinoty na Slovácku, Velkopavlovicku a Mikulovsku.

Přečtěte si více

Vinařství Štěpánek

Vinařství Štěpánek

Rádi bychom vám představili dalšího koně v našem vinařském seriálu. Po Sonberku přebírá únorovou štafetu vinařství Štěpánek z Mutěnic.

Díky své produkci 150 tisíc lahví za rok se řadí spíše k většímu vinařství i přesto, že se jedná o rodinné vinařství. Bylo založeno před 11 lety a za tu dobu prošlo opravdu neskutečným pokrokem. Propracovalo se až k významným zahraničním úspěchům v Paříži a Londýně, již tradičně sbírá ocenění i na domácí půdě (Valtické vinné trhy, Vinařské Litoměřice, nebo Král vín). Aktuálním úspěchem je zařazení do Salonu vín ČR.

Přečtěte si více

Sonberský leden

Vinařství Sonberk

Naši milí vínomilové,

rádi bychom vás v našem ročním vinařském seriálu seznámili s dvanácti vinařstvími, která nás budou tento rok provázet. Každý měsíc vám představíme jedno z nich. Dozvíte se zajímavé informace nejen o samotném vinařství, ale i o jeho produkci, která nás stejně zajímá úplně nejvíc :)

A to není rozhodně všechno! U samotné teorie rozhodně nezůstaneme. Praxe je totiž nejdůležitější. Ke každému vinařství pro vás vytvoříme speciální degustační balíčky ve třech provedeních po třech nebo po šesti lahvích.

Přečtěte si více

Jak archivovat víno?

Archiv vína

I když dnes jsem v kurzu hlavně mladá, svěží a lehká vína, ti největší milovníci a znalci vína ocení víno, které je již nějakou dobu na láhvi a dokáže ukázat svou velikost a hloubku. Nic proti mladým a svěžím vínům. Když si chcete dát jednu, dvě lahve s kamarády, bavit se, užívat si a nijak výrazně nad vínem nepřemýšlet, hodí se právě tato mladá vína. Chcete-li však ochutnat jedinečnost a charakter vína a také umění vinaře, sáhněte po víně starším, nazrálejším, kde již pomalu odchází primární a ovocné projevy, a naopak se objevují ušlechtilé terciální tóny, které se ve víně objevují během procesu zrání.

Už máte chuť? Zkusíme Vám dát několik tipů, jak si založit vinný archiv a jaká vína si do něj nakoupit.

Přečtěte si více

Copyright © 2016 - současnost Váš Sommelier. Všechna práva vyhrazena.