Doprava zdarma při nákupu nad 3000 Kč. 

Vinařství Štěpánek

Vinařství Štěpánek

Rádi bychom vám představili dalšího koně v našem vinařském seriálu. Po Sonberku přebírá únorovou štafetu vinařství Štěpánek z Mutěnic. Díky své produkci 150 tisíc lahví za rok se řadí spíše k většímu vinařství i přesto, že se jedná o rodinné vinařství. Bylo založeno před 11 lety a za tu dobu prošlo opravdu neskutečným pokrokem. Propracovalo se až k významným zahraničním úspěchům v Paříži a Londýně, již tradičně sbírá ocenění i na domácí půdě (Valtické vinné trhy, Vinařské Litoměřice, nebo Král vín). Aktuálním úspěchem je zařazení do Salonu vín ČR.

Signaturní odrůdy pro vinařství Štěpánek jsou Ryzlink rýnský, Hibernal, Sylvánské zelené a velmi populární Pálava a Rulandské šedé. Štěpánkova vína jsou tradičně příjemně aromatická s vyšším zbytkovým cukrem a příjemnou ovocnou chutí. Réva je pěstována v souladu s přírodou, zásahy jsou jen v nejnutnější míře. Vinohrady jsou pěstovány nejčastěji ve sponu 2x0,8m se středním vedením keřů. Základní střih révy je v souladu s pozdější produkcí přívlastkových vín (menší zatížení keřů). Práce ve vinici probíhají z velké části ručně za pomoci pouze šetrné mechanizace. Sběr všech hroznů probíhá výhradně ručně, což velmi výrazně zvyšuje výslednou kvalitu vína.

Štěpánkovi pěstují révu vinnou na dvou viničních tratích v Mutěnicích. První je Úlehle, která je vysazována od samotného počátku vinařství v roce 2010. Je orientovaná na jihozápad a najdeme zde hlinitopísčitou půdu se sprašovým podložím. Pěstuje se zde Hibernal, Sauvignon, Rulandské modré, Tramín červený, Sylvánské zelené, Pálava, Ryzlink vlašský nebo netradiční Cabernet blanc. Druhou viniční tratí jsou Hraničky, které jsou o pět let mladší. Na rozdíl od Úlehle je zde půda jílovitá. To prospívá zejména odrůdám jako je Rulandské bílé, Ryzlink rýnský, Chardonnay, Rulandské šedé.

A zajímá vás, jak to probíhá ve sklepě?

Hrozny se velmi šetrně přepraví z vinice do sklepa, kde přichází na řadu moderní pneumatický lis. Bílé hrozny kvasí převážně v nerezových tancích, část produkce i na dřevěných sudech. Červené hrozny jsou macerovány ve vinifikátorech. Fermentace probíhá v nerezových nádobách. Dále pak zrají ve velkých dubových sudech a sudech typu barrique až 18 měsíců. O vše se stará sám vinař a sklepmistr v jedné osobě Petr Štěpánek se svým rodinným týmem.

Vinařství Štěpánek se zaměřujeme na výrobu unikátních bílých a růžových vín s nižším obsahem alkoholu a vyšším obsahem zbytkového cukru a příjemnou kyselinkou. Tato aromatická, příjemně laděná vína si určitě zamilujete a budou vám zpříjemňovat nejeden večer.

Velkou část produkce můžete najít na našem e-shopu. Rádi vám také pomůžeme s výběrem či konzultací.

Sdílet:

Copyright © 2016 - současnost Váš Sommelier. Všechna práva vyhrazena.